НАШІ ГОСТІ - СЛАВЕТНА КАПЕЛА БАНДУРИСТІВ

18 жовтня 2018 року в рамках турне Україною, славетна Українська Капела бандуристів Північної Америки ім. Тараса Шевченка завітала до школи І-ІІІ ступенів №78.

Виступ бандуристів вразив своїм внутрішнім духом нескореності та прагнення до самобутності, самодостатності - рис, які завжди були, є і будуть ознакою великих народів світу. Філігранна відшліфованість кожного номера, величний, драматичний, характер творів у поєднанні з елементами сценійчної дії вразили глядачів.

Українська Капеля Бандуристів Північної Америки ім. Т. Шевченка (УКБімТШ) із Детройта (США) цього року відзначає свій столітній ювілей. З цієї нагоди на чолі зі своїм мистецьким керівником і диригентом Олегом Махлаєм гастролюватиме в Україні. Почути колектив можна буде в Чернігові, Києві, Рівному, Берестечку, Луцьку та Львові, де УКБімТШ виступатиме з концертами, представить освітні програми для молодих бандуристів та візьме участь у Божественних Літургіях.

Свою історію Капела почала з «Кобзарського хору», який заснував  Василь Ємець у Києві ще в 1918-му році. Радянський уряд ліквідував цей колектив на початку Другої світової війни. Одначе вже у 1941-му році ансамбль відновив свою діяльність завдяки багатьом колишнім учасникам, і згодом, у 1949-му році емігрував до Сполучених Штатів Америки, де і сьогодні продовжує свою мистецьку місію: нести бандурне та кобзарське мистецтво до широкого кола слухачів. Понад століття УКБімТШ презентує в світі бандурне мистецтво та популяризує українську пісню. Географія гастрольних поїздок колективу надзвичайно широка - від Північної Америки до Австралії, а також країни Європи. Капеля виступала на таких всесвітньо відомих сценах, як Карнеґі Холл (Carnegie Hall) в Нью-Йорку, США; Катедрі Нотр Дам (Notre Dame Cathedral) в Парижі, Франція; Мессі Холл (Massey Hall) в Торонто, Канада та багатьох інших. В Україні Капела гастролювала у 1991-му, 1994-му та 2001-му роках та концертувала на сценах Львівського, Одеського та Київського оперних театрів.

Примітною особливістю ансамблю є те, що музиканти плекають та зберігають рідкісний харківський спосіб гри на бандурі. Репертуар колективу складається з понад 600 творів, у тому числі – унікальні композиції Григорія Китастого та Гната Хоткевича. Зараз більшість членів УКБімТШ, а їх понад п’ятдесят, є американцями та канадцями у другому, третьому і четвертому поколіннях емігрантів з України. Більшість учасників не є фаховими музикантами і мають інші професії.

Крім виступів з концертами, метою гастролей УКБімТШ є налагодження зв’язків з численними бандуристами, школами та ансамблями бандуристів по всій Україні для того, щоб закласти наріжний камінь побудови міжнародної програми обміну бандуристів. У 1992 році УКБімТШ було присвоєно звання лауреата Національної державної премії України імені Тараса Шевченка за популяризацію української музичної спадщини.